Bedelli Askerlik Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılacak

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2018

Askerlik Süresi ve Askerliğe Devam Etme Konuları

Sağlık Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

Bedelli Askerlik Para İadesi

Bedelli Askerlik 23 Temmuz, 15:25'de eklendi
7179 Sayılı Askeralma Kanunu ile Bedelli Askerlik kalıcı hale getirildi. Bundan sonra her celp döneminde bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerden bir kısmı kura ile seçilecek ve kura sonucunda adı çıkanlar bedelli askerlik yapacak. Peki parayı yatırdınız fakat kura sonucunda adınız çıkmadı yani bedelli askerlikten faydalanamadınız? Yada diyelim ki bedelli askerlik yapmak için başvuru yaptınız ve kura sonucunda bedelli askerlik yapmaya hak kazandınız fakat sağlık sebebiyle askerlikten muaf raporu verdiler? Bu durumda size para iadesi yapılacak mı? Bu yazımda sizlere bedelli askerlik başvurusunu yapıp sonradan bir şekilde bedelli askerlik yapmaktan vazgeçen yada bedelli askerlik yapamayanların para iadelerini nasıl alacaklarını anlatacağım.

Bedelli Başvurusunu İptal Edip Para İadesi Alabilir miyim?

7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun 9. Maddesinin 5. Bendinde “(5) Bu madde kapsamında sevke tabi olanlardan katılmayarak bakaya kalanlar ile aynı celpte sevke tabi tutulan emsallerinin terhise hak kazanacağı tarihe kadar katılmayanlar kapsam dışına çıkarılarak bu kişilere erbaş ve er statüsünde askerlik hizmetleri tamamlattırılır. Kapsam dışına çıkartılanlara talepleri hâlinde geri ödeme yapılır.” ifadesi yer almaktadır. Kanunda kapsam dışına çıkan yada çıkarılanlara paralarının iade edileceği açık ve net şekilde ifade edilmektedir. Bu kişilere ödedikleri paranın tamamı iade edilir.
Para iadesi kişiye her halükarda yapılmaktadır. Kanunda diyor ki size bedelli askerlik çıktı ama siz gitmediniz ve bakaya kaldınız yada gitmediniz, tecil hakkınız da var fakat birliğe sizinle aynı celp döneminde olanlar askerliği bitirene kadar katılmadınız. Bu durumda siz bedelli askerlik kapsamı dışına çıkarılıyorsunuz ve bir daha da bedelli askerlikten faydalanamıyorsunuz. Askerliğinizi er yada erbaş olarak yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Bedelli Askerlik Para İadesini Nasıl Alabilirim?

Bedelli askerlikten vazgeçerseniz yada çeşitli sebeplerle bedelli askerlik kapsamından çıkarılırsanız bu durumda şahsen yada vekiliniz aracılığı ile askerlik şubesine gidiyorsunuz ve bir dilekçe ile bedelli askerlikten vazgeçtiğinizi yazılı olarak bildiriyorsunuz. Bu durumda size bedelli askerlik için ödediğiniz paranın tamamını iade ediyorlar. Bunun için “Bedelli askerlik yapmak için …/…/…. tarihinde başvuru yapmıştım fakat ……. sebeple bedelli askerlikten faydalanamıyorum. İş bu sebeple bedelli askerlik kapsamı dışına çıkarılmak ve para iadesi almak istiyorum” açıklaması ile bir dilekçe yazmanız yeterli olur. Bu dilekçeyi askerlik şubesine teslim edeceksiniz.

Bedelli Askerlik Muayenesinde Muaf Oldum. Para İadesi Alabilir miyim?

Diyelim ki bedelli askerlik muayene ve yoklama işlemlerini sonrasında size “askerlik yapmaya elverişli değildir” raporu verildi. Bu durumda sizin askerlik yapma şansınız da yok bedelli askerlik yapma şansınız da. Size “askerlikten muaftır” raporu verildiği zaman sizin askerlikle ilişiğiniz kesiliyor. Bu durumda siz “bana hastaneden ekte sunduğum askerlikten muaftır raporu verilmiştir. Bu rapordan anlaşılacağı üzere bedelli askerlik kapsamı dışına çıkarıldım. Para iadesinin tarafıma yapılması hususunda gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederim” şeklinde bir dilekçe yazıp askerlik şubesine teslim edeceksiniz.. Şube gerekli çalışmaları yaparak paranızı iade edilecek…

Yorumlar

Konuyla İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Bölümden Sorabilirsiniz

  Subscribe  
Bildir