Bedelli Askerlik Yol İzni Süresi

Sağlık Sebebiyle Askerliği Erteli Olanların Bedelli Askerlik İşlemleri

2019 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Yedek Astsubay Olma Şartları

Bedelli Askerlik Yol İzni Süresi

Bedelli Askerlik 23 Temmuz, 16:28'de eklendi

Bedelli Askerlik yapacak kişiler yol izinleri olup olmadığını merak etmektedir. 7179 Sayılı Askeralma Kanunu ile 1 aylık temel askerlik eğitimi herkes için zorunlu hale getirildi. Bedelli askerlik yapacaklar da bedele ek olarak 1 ay askerlik yapmak zorundalar. Bedelli askerlik yapacaklara terhis olacakları zaman 1 defaya mahsus yol izni verilecektir. Şöyle anlatırsak daha akılda kalıcı olacaktır diye düşünüyorum. Diyelim ki sizin askerlik yapacağınız yer ile memleketiniz (ikamet değil memleket önemli) arasındaki mesafe için 3 gün yol izni veriliyor ise siz bu durumda 27 gün askerlik yaparsınız. Eğer yol izniniz 2 gün ise 28 gün askerlik yaparsınız. Eğer yol izniniz 1 gün ise o zaman da 29 gün askerlik yaparsınız ve terhis olursunuz.

Askerlik Yol İzni Nasıl Hesaplanır?

Yol izni hesaplamada kişinin kütüğü ile askerlik yapacağı yer arasındaki mesafe hesap alınır. Buna göre kişinin kaç gün yol izni kullanacağı netleşir. Yol izninde şöyle bir hesaplama vardır.

1) Gidilecek Yer <= 800 km  = Bu durumda kişiye 1 gün yol izni verilir

2) 800 km < Gidilecek Yer <= 1600 km = Bu durumda kişiye 2 gün yol izni verilir.

3) 1600 km < Gidilecek Yer = Bu durumda kişiye 3 gün yol izni verilir.

Örneklerle durumu açıklayalım.

Örnek 1: Diyelim ki sizin memleketiniz Ankara. Askerlik yapacağınız yer de Eskişehir. İkametgah adresiniz ise Kars diyelim. Ankara ile Eskişehir arasındaki mesafe 800 kilometreden küçük olduğu için size 1 günlük yol izni verilir. Giderken 1 günlük dönerken de 1 günlük yol izniniz olur. Doğal olarak siz 19 gün askerlik yapmış olursunuz. İkametgah adresinizin hiç bir önemi yoktur. Karsta oturuyor olmanız bir şeyi değiştirmiyor. Kütüğe göre yol izni belirleniyor.

Örnek 2: Diyelim ki sizin memleket Iğdır. Askerlik yapacağınız yer ise Edirne. İkamet adresiniz ise İstanbul. Iğdır ile Edirne arasındaki mesafe 1600 km’den fazla olduğu için size 3 günlük yol izni verilir. Sizin İstanbul’da oturmanız yol iznini değiştirmez. Siz askere giderken 3 gün, askerden dönerken de 3 gün yol izni kullanırsınız. Yani toplamda 6 gün yol izni kullanırsınız.

Yorumlar

Konuyla İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Bölümden Sorabilirsiniz

  Subscribe  
Bildir