Sağlık Sebebiyle Askerliği Erteli Olanların Bedelli Askerlik İşlemleri

Bir kişi Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre askere alımı yapılmadan önce muayene edilir. Yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamayan bir kişi kesinlikle askere alınmaz ve kişi hakkında askere sevk (sülüs kağıdı) belgesi düzenlenmez. Kişinin askere alınması için kesinlikle tam olarak sağlıklı olması gerekir. Tam sağlıklı olmanın ne demek olduğu sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Eğer bir kişi Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre muayene edildiğinde hastalıkların A dilimine giriyor ise sağlıklıdır ve askere alımı yapılır. Eğer B,C,D dilimlerine giriyor ise kişi kesinlikle askere alınmaz. Askerde olan bir kişinin sağlığı bozulur ve askere elverişli olmaz ise o da derhal askerlikten muaf yapılır. Terhis edilip evine gönderilir.

Sağlık Sebebiyle Askerliği Erteli Olanların Bedelli Askerlik İşlemleri

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında sağlık nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi 3 yıla kadar yapılabilir. Rapor bitim tarihinden 15 gün öncesi olan hastaneye sevk dönemi haricinde başka bir zaman diliminde hastaneye sevk işlemi yapılamaz. Sağlık işlemi ile ilgili kesin karar alındığında, sağlık kararına göre yükümlüler müteakip celp döneminde temel askerlik eğitimine tabii tutulur veya kapsam dışına çıkarılır. Yani şöyle anlatayım. Diyelim ki sizin kilonuz boy kilo tablosuna göre uygun değil ve size askerlik yoklama ve muayene işlemleri sırasında “sağlık sebebiyle 1 yıl tecil” işlemi yapıldı. Bu durumda siz askere alınamaz ve 1 yıldan önce de yeniden muayene olamazsınız. Bu durumda siz bedelli askerlikten nasıl faydalanacaksınız? Sağlığınız askerlik yapmaya elverişli değil fakat henüz askerlikten muaftır raporu da almadınız. Bu durumda devlet şöyle yapıyor. Size erteleme veriyor. Size iyileş gel, sonra seni askere alacağım diyor.

Mesela kilo örneğinden devam edelim. Siz bedelli askerlik için para yatırdınız, celp döneminiz de belli oldu ve yoklama ve muayene işlemine gittiniz. Size maueyene işleminde dediler ki kolon fazla. Bu durumda size 1 sene tecil verirler. Normalda sağlıklı olsanız askere sevk edeceklerdi ve sülüs kağıdını alınca askerlik hizmetini yapmaya başlayacaktınız. Fakat şimdi böyle bir şey söz konusu olamıyor. Bu durumda siz 1 sene bekliyorsunuz. 1 Sene sonra yine muayene olacaksınız. Eğer kilonuz askerlik yapmaya uygun ise o zaman size “askerlik yapmaya uygundur” diyecekler ve size sonrasında askere sevk belgesi düzenleyecekler. Eğer sağlıklıysanız 21 gün askerlik yapıp terhis olacaksınız. Fakat 2. muayenede de kilonuz fazla çıkar ise size 1 sene daha tecil verecekler. Bu tecilde de git kilo ver gel diyecekler. 1 Sene sonra yine muayene olacaksınız. Eğer 3. muayenede kilo verdiğiniz anlaşılır ise size askere sevk belgesi düzenleyecekler ve askere sevk edecekler. 21 gün askerlik yapıp terhis alacaksınız ve bedelli askerlik yapmış olacaksınız. Eğer 3. muayenede de kilonuz sınır değerlerin üzerinde ise o durumda size “askere elverişli değildir” raporu verecekler. Bu raporu alınca artık bedelli askerlik haklarınız yanmış olacak. Bedelli askerlikten faydalanamayacaksınız.

2018 Yılında çıkan bedelli askerlik kanununda “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri hâlinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.“ifadesi yer almaktadır. Burada kritik ifade “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlik muaf raporu alanlar” ifadesidir. Çünkü bu ifade ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra muaf raporu alanların bedelli askerlikten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır. Bu ifade bir çok kişinin bedelli askerlik işlemlerini ciddi anlamda etkileyecektir. Siz de eğer muayeneler sonrasında muaf raporu alırsanız o durumda bedelli askerlikten faydalanamayacaksınız…

Bedelli Askerliğe Başvurduktan Sonra Muaf Raporu Alanlar Para İadesi Alabilir mi?

Eğer bedelli askerliğe başvuru yaptınız ve sonrasında askerlik yapmaya elverişli olmadığınız ortaya çıkarsa bir dilekçe ile askerlik şubesine başvuru yapıyorsunuz. Akabinde size para iadesi yapıyorlar. Çünkü siz bedelli askerlik kapsamının dışında kalmış oluyorsunuz…Yani para iadesi alabiliyorsunuz.

Yoklama Ve Muayene Sonrasında Askere Elverişli Olanların Durumu

Bedelli askerlik kapsamında başvuru ve ödeme işlemlerini tamamlayan yükümlülerden sağlık nedeniyle erteleme alanlar sağlık raporlarının bitim tarihi öncesinde sağlık işlemlerini tamamlamak üzere askerlik şubelerine müracaat edeceklerdir. Sağlık işlemlerinin sonucuna göre bedelli askerlik işlemleri devam ettirilecektir. Kişinin sağlık sorunu ortadan kalktı ise kişi askere sevk edilecek ve sonrasında da kişi 21 günlük temel askerlik eğitimine alınacaktır.

 

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oğuz ķaraçomak
1 yıl önce

Bedelli askerlik başvurusu yaptım.daha önce yoklamam olduğu için tekrar yoklamaya gerek yok dediler.sol ön kolda platin var bir de sol kulakta işitme kaybı var.hastaneye sevk için şubeye mi gitmem gerekli ve ne zamana kadar işlemleri bitirmeliyim? Muaf olma durumu olur mu?

Hasan alpdemir
1 yıl önce

Ben önce parayı yatırıp sonra gidip muayene oldum. İltihabı romatizma çıktı 1 yıl ertelediler savunma bakanlığına gidip sordum ücretimi geri alsam bile başvuru tarihinde ertelendiğim için bedelliden faydalanabilirsin dediler gidip paramı geri çektim, askerlik hastane heyeti toplanıp imza attılar gidip evrakları askerlik şubesine verdim ordaki memur seneye görüşürüz dedi ve geldim kafanızda soru işareti kalmasın herşeyi düşünmüşler savunma bakanlığı bana herşey sizin için demişti harbiden öyle oldu

H409
1 yıl önce

bedelli askerlik muayenesinde 1 sene erteleme verdiler bedelli için 15000 tl ödemiştim şimdi ben 1 sene sonra yapılacak muayenede askerliğe elverişli olduğum zaman yeni sisteme göre 30000 tl mi ödemem gerekecek yoksa önceden para ödediğim için para ödemem gerekmeyecekmi?

Başa dön tuşu
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı