Bedelli Askerlik Para İade İşlemleri

Mevzuata Göre Bedelli Askerlik Yapma Şartları

2019 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli Askerlik Yol İzni Süresi

Sağlık Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

Askerlik hizmetinin nasıl, nerede, hangi şartlar altında yapılacağı, kimlerin askerlik yapıp kimlerin askerlik yapamayacağı 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu kanuna göre askerlik hizmetini yerine getirecek kişilerin tam sağlıklı olması şarttır. Peki tam sağlıklı olmaktan ne kastedilmektedir? Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir ve devlet düzeni içerisinde işlerin nasıl yürüyeceği de kanunlarla düzenlenmektedir. Bir kişinin askerlik yapacak kadar sağlıklı olup olmadığı da Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenmektedir. Bu yönetmelikte hangi fiziksel özellikteki insanların askerlik yapabileceği, kimlerin askerlikten muaf olacağı açık ve net ifadelerle belirtilmektedir. Örneğin bu yönetmeliğe göre yirmi yaşını bitirdiği halde boyun 150 cm veya daha kısa olması durumunda kişi askere alınmaz ve kişi askerlikten muaf tutulur. Yada kişinin boyu 170 fakat kilosu 120 kilogram ise bu kişi de askere alınmaz. Bu ve buna benzer tüm fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde açıklanmıştır ve kimlerin tam sağlıklı olduğu ve askerlik yapabileceği, kimlerin askerlik yapabilecek kadar sağlıklı olmadığı ve askerlikten muaf olması gerektiği bu yönetmelikte belirlenmektedir.

Askerlik Muaf Raporu Alanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

Bedelli askerlik kanununda “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri hâlinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.“ifadesi yer almaktadır. Gelin birlikte bu hükmü değerlendirelim. Mevzuat diyor ki mevzuat hükmü yürürlüğe girdiği tarihten önce askerlik muaf raporu alanlar istemeleri halinde ve 15.000 TL parayı ödemek şartı ile 21 gün temel askerlik eğitimini de yapmadan bedelli askerlikten faydalanabilir. Kısaca diyor ki; daha önce muaf raporu alanlar 15 000 TL para ödediği zaman terhis belgeleri değiştirilir. Terhis belgesinde “sağlık sebebiyle askerlikten muaf olmuştur” yerine “bedelli askerlik yapmıştır” ifadesi yazılacak denilmektedir. Daha önce sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanlar 21 gün temel askerlik de yapmayacaktır.

Burada kritik ifade “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlik muaf raporu alanlar” ifadesidir. Çünkü bu ifade ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra muaf raporu alanların bedelli askerlikten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır. Bu ifade bir çok kişinin bedelli askerlik işlemlerini ciddi anlamda etkileyecektir. Şöyle anlatayım.

Örnek Bedelli Askerlik Uygulaması : Diyelim ki sizin gözleriniz askerlik yapmaya uygun değil ve bu kanun çıkmadan önce (3 Ağustos 2018 öncesi) muaf raporu aldınız. Siz 15 000 TL ödeyerek ve bedelli askerlik başvurusu yaparak bedelli askerlikten faydalanabiliyorsunuz. 21 Günlük temel askerlik hizmetinden de muaf oluyorsunuz. Sizin terhis belgenizde ise “sağlık sebebiyle askerlikten muaf olmuştur” yerine “bedelli askerlik yapmıştır” ifadesi yazıyor bedelli askerlik işlemleriniz tamamlanınca.

Örnek Bedelli Askerlik Uygulaması : Diyelim ki sizin kalbinizde ciddi sağlık sorunu var ve bu sağlık sorunu Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre sizin tam sağlıklı olmadığınızı gösteriyor. Ve siz de henüz askerlik muayenesi yaptırmadınız ve bedelli askerlik başvurusu yapmadınız ve daha önce muaf raporu da almadınız. Bu durumda siz bedelli askerlik başvurusu yapacaksınız. Bedelli askerlik işlemleri sonrasında ve askere alım yapılmadan önce sizi muayene edecekler. Bu muayene yapılmadan sizi askere alamazlar. Çünkü muayene sonunda size sağlık raporu düzenlenmesi gerekiyor. Sağlık raporunda size ya “askerlik yapmaya uygundur” diyecekler ya da “askerlik yapamaz. askerlikten muaftır” diyecekler. Size eğer “sağlık durumu tam sağlıklı değildir. Askerlik hizmetinden muaftır” yazarlarsa bu durumda siz askerlikten muaf olacaksınız.  Fakat size verilen askerlik muaf raporu (çürük raporu) 3 Ağustos 2018 tarihinden sonra düzenlendiği için bu defa siz bedelli askerlikten faydalanamazsınız. Çünkü bedelli askerlik kanununda “…bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar bedelli askerlik kanunundan faydalanabilir…” denilmektedir.

Kilo Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

En çok merak edilen konulardan biri sağlık sorunu olan kişilerin bedelli askerlik kanunundan nasıl faydalanacağı konusu. Şunu öncelikle belirtelim. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre tam sağlam olmayan kişi askere alınmaz. Siz isteseniz de siz istemeseniz de beden ve ruh sağlığınız eğer Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre uygun değilse ve sizin tam sağlıklı olmadığınız sağlık muayenesinde tespit edilirse o zaman askere alınmazsınız. Diyelim ki sizin beden yada ruh sağlığınız Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre  askerlikten muaf olmanızı gerektiriyor. Peki siz nasıl bedelli askerlikten faydalanacaksınız? Siz öncelikle bedelli askerlik başvurusu yapıyorsunuz. Para ödemenizi yaptırıyorsunuz ve bu süreçte sağlık muayenesi yaptırıyorsunuz. Sağlık muayenesinde eğer sağlık sorununuz olduğu tespit edilirse sizi heyete sevk ediyorlar. Heyet size “askerlikten sağlık mazereti sebebiyle muaftır” raporu verirse askerlikten muaf olmuş oluyorsunuz yani çürük raporu almış oluyorsunuz. Bu durumda siz bu muaf raporunu 3 Ağustos 2018 tarihinden sonra almış oluyorsunuz. Bedelli askerlik kanununda 3 Ağustos 2018 tarihinden önce muaf raporu alanların bedelli askerlikten faydalanabileceği hüküm altına alınmış durumda. Siz 3 Ağustos 2018 tarihinden sonra muaf raporu aldığınız için bedelli askerlikten faydalanamıyorsunuz. Size terhis belgesi düzenliyorlar ve terhis belgesinde “askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmuştur” ifadesi yazıyor. Oysa bedelli askerlik nedeniyle terhis belgesi almış olsaydınız terhis belgesinde “bedelli askerlik yapmıştır” ifadesi yer alacaktı. Yani kişi 3 Ağustos 2018 tarihinden sonra muaf raporu alırsa bedelli askerlikten faydalanamıyor…Peki verdiği para ne olacak? Kişi para iadesi için askerlik şubesine dilekçe verecek. Muaf oldum, bedelli askerlikten faydalanamıyorum, bu sebeple ödediğim paranın iade edilmesini arz ederim diye…

Sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz…

Yorumlar

5
Konuyla İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Bölümden Sorabilirsiniz

5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
M.Fatih Uçan

Peki hocam kilo probleminden dolayı ertelememi veriyorlar yoksa muaf mı sayıyorlar ?

Sevda polat

3 agustostan sonra muaf raporu aldm paramida iade edlmesi icn dilekce yazdm param ne zaman iade edilir

murat ergun

glikoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği(Favizm ) olanlar askerlikten muaf mıdırlar?

Bthncskndee

Ben anlamadim ya . simdi benim kurek kemigim ve kalcamda problemim var. 3 ağustos 2018 den once muane olmadim. Simdi bedelli askerlik yapacam basvuruda bulundum.Simdi askere gitneden beni muane edecekler. Ve gozle gorunur sakatligimda bana direk muaf verilecek. Ve ucreti de kabul etmeyecekler oyle mi ? Yani yapti denmeyecek. Direk çürük ! Öyle mi ?

Merve ala

Eşim bedelli basvurusu yapti saglik sorunu yoktu 15.000 tl de yatirdi.ama şimdi iş kazasi gecirdi parmaklari kesildi askere gidebilir mi bu buna engelmi yada gidemez ise parasini geri alabilecekmi