2018 Yılı Bedelli Askerlik Kanunu Detayları

2019 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli Askerlik Yol İzni Süresi

Öğretmenler Bedelli Askerlik Temel Askerlik Eğitimini Yarıyıl ve Yaz Tatilinde Yapabilecek

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik Nasıl Olacak?

Bedelli Askerlik 24 Kasım, 09:50'de eklendi

Bildiğiniz üzere yeni askerlik sistemi şu anda Mecliste ve kanunlaşması an meselesi. Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik sistemi kalıcı hale getiriliyor. Bundan sonra bedelli askerlik çıktı mı, çıkacak mı diye endişe etmenize gerek yok. Yeni mevzuata göre artık dileyen herkes bedelli askerlikten yaş sınırı olmadan faydalanabilecek. Peki şartlar nedir?

Mevzuat hükmünde şu ifade yer almaktadır ” Fiilen askerlik hizmetine başlamamak, bakaya durumda bulunmamak ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olmamak şartıyla, istekli olanlardan Bakanlıkça belirlenecek sayıda yükümlünün öngörülen bedeli ödemeleri ve 1 aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları kabul edilmiştir.”

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik yapabilmek için yaş şartı yok.

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik yapmak isteyenler 1 aylık temel askerlik eğitimine tabi tutulacak ve sonra terhis edilecekler.

Bedelli askerlikte ücret 2019 yılı için 31 000 TL olacak. Bedelli askerlik hizmetine başlamadan önce bu para hazine hesabına yatırılacak ve bedelli askerlik hizmetine öyle başlanacak.

Yani kısaca artık BEDEL  + 1 AYLIK TEMEL ASKERLİK hizmeti yapılarak bedelli askerlikten faydalanılabilecek.

Bakaya ve Yoklama Kaçakları Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi?

Bakaya ve yoklama kaçağı olanlar kanun çıktıktan sonra 1 defaya mahsus olmak üzere bedelli askerlikten faydalanabilecek. Bu hakkını kullanmayanlar bir daha bedelli askerlikten kesinlikle faydalanamayacak. Yani bakaya durumda olanların kanun çıktıktan sonra acele etmeleri ve bedelli askerlikten faydalanmaları gerekecek. 1 Defaya mahsus olarak verilecek bedelli hakkından faydalanmak için bakaya ve yoklama kaçağı olanların acele etmesi gerekecek.

Herkes Bedelli Askerlik Yapmak İsterse Ne Olacak?

Eğer bedelli askerlik yapmak isteyenlerin sayısı çok fazla olur ise o zaman bedelli askerlik yapmak isteyenler arasından kura çekilecek. Kura sonucunda adı çıkanlar bedelli askerlikten faydalanacak. Kura sonunda adı çıkmayanlar normal askerlik yapacak. Şöyle bir örnek verelim. Her celp döneminde Milli Savunma Bakanlığı kaç kişinin bedelli askerlik yapacağına karar verecek. Diyelim ki ağustos celp döneminde 150 000 kişi bedelli askerlik yapmak istedi. Milli Savunma Bakanlığı ise 100 000 kişi bu celp döneminde bedelli askerlik yapabilir dedi. O durumda 150 000 kişi arasından kura çekilecek ve adları çıkanlar bedelli askerlik yapacak. Diğer bedelli adayları ise normal askerlik yapacaklar.

Temel Askerlik Eğitimi Süresi Ne Kadar Olacak?

1 Ay sürecek temel askerlik eğitimi herkes için zorunlu olacak. Bedelli askerlik yapacaklar da 1 aylık temel askerlik eğitimine katılmak zorunda olacaklar.

Yorumlar

3
Konuyla İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Bölümden Sorabilirsiniz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yıldız kalkan

Şu an askerlik görevine başlayan bir er bedellli askerlikten faydalanacak mı

Yıldız kalkan

Şu an askerlij oğlan bir kişi bedellli askerlikten faydalanabilecek mi

Timuçin

Farzedelim bedelli başvurusu yaptı parayı ödedi sonra kura da çıkmadı parası iade edilecek mi?