Sağlık Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

Cezaevinde Olanların Bedelli Askerlik Kanunundan Faydalanması

Bedelli Askerlik Para İade İşlemleri

Askerlik Süresi ve Askerliğe Devam Etme Konuları

Yol İzni 21 Günlük Temel Askerlik Hizmetinden Sayılacak

2018 Yılı Bedelli Askerlik Kanunu 14 Eylül, 10:50'de eklendi

Bildiğiniz üzere 2018 yılında uygulamaya konulan bedelli askerlik uygulamasında 21 günlük temel askerlik eğitimi yapılması zorunluluğu getirildi. 2014 ve 2011 yılında uygulamaya konulan daha önceki bedelli askerlik kanunlarında 21 günlük temel askerlik eğitimi zorunlu değildi. Kanunun belirlediği ücreti ödeyenler direk terhis belgesini aldılar ve askerlik yapmış kabul edildiler. 1999 Yılında çıkarılan bedelli askerlik uygulamasında ise yükümlülerin 18 gün temel askerlik eğitimi almaları şartı getirilmişti. 1999 Yılında çıkarılan bedelli askerlikten faydalananlar 18 günlük temel askerlik eğitimini tamamladıktan sonra terhis belgesini alabildiler.

Bedelli Askerlik Yapacaklara Yol İzni Verilecek mi?

21 Günlük temel askerlik eğitimine yol izni de dahildir. Yani bedelli askerliğe başvuru yapıp 21 günlük temel askerlik eğitimine katılacak kişilere yol izni verilecektir. Örneğin sizin 2 günlük yol izniniz var diyelim. Giderken 2 gün yol izni kullanacaksınız. Dönüşte de 2 gün yol izni kullanacaksınız. Yani toplamda 4 gününüz yolda geçmiş olacak. Kışlada toplamda bu durumda 21 gün değil 17 gün kalacaksınız. Sizin için temel askerlik eğitimi 21 günden değil 17 günden oluşmuş olacak. Fakat şöyle bir durum var. Yıl içinde sadece 1 defa yol izni kullanabilirsiniz. Yani bu dediğimiz normal askerlik için geçerli. Bedelli yapacaklar 21 gün askerlik yapacak. Bu askerlik 2018 yılı içinde başlar ve biter ise sadece 1 defa yol izni verilir. Dönüşe yol izni verilmez. Eğer askerlik 2019 da başlayıp 2019 da biterse yine sadece 1 defa yol izni verilir. Aynı yıl içinde sadece 1 defa yol izni kullanabilirsiniz.

Askerlik Yol İzni Nasıl Hesaplanır?

Yol izni hesaplamada kişinin kütüğü ile askerlik yapacağı yer arasındaki mesafe hesap alınır. Buna göre kişinin kaç gün yol izni kullanacağı netleşir. Yol izninde şöyle bir hesaplama vardır.

1) Gidilecek Yer <= 800 km  = Bu durumda kişiye 1 gün yol izni verilir

2) 800 km < Gidilecek Yer <= 1600 km = Bu durumda kişiye 2 gün yol izni verilir.

3) 1600 km < Gidilecek Yer = Bu durumda kişiye 3 gün yol izni verilir.

Örneklerle durumu açıklayalım.

Örnek 1: Diyelim ki sizin memleketiniz Ankara. Askerlik yapacağınız yer de Eskişehir. İkametgah adresiniz ise Kars diyelim. Ankara ile Eskişehir arasındaki mesafe 800 kilometreden küçük olduğu için size 1 günlük yol izni verilir. Giderken 1 günlük dönerken de 1 günlük yol izniniz olur. Doğal olarak siz 19 gün askerlik yapmış olursunuz. İkametgah adresinizin hiç bir önemi yoktur. Karsta oturuyor olmanız bir şeyi değiştirmiyor. Kütüğe göre yol izni belirleniyor.

Örnek 2: Diyelim ki sizin memleket Iğdır. Askerlik yapacağınız yer ise Edirne. İkamet adresiniz ise İstanbul. Iğdır ile Edirne arasındaki mesafe 1600 km’den fazla olduğu için size 3 günlük yol izni verilir. Sizin İstanbul’da oturmanız yol iznini değiştirmez. Siz askere giderken 3 gün, askerden dönerken de 3 gün yol izni kullanırsınız. Yani toplamda 6 gün yol izni kullanırsınız.

Yorumlar

4
Konuyla İlgili Sorularınızı Aşağıdaki Bölümden Sorabilirsiniz

1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HH TT

Dönüşte yol izni yok ve ilk gün yol iznine dahil değil.